زیبایی و سلامت

علت قارچ مو چیست ؟

علت قارچ مو

قارچ مو چیست ؟

از جمله بیماری های شایع پوست سر قارچ مو یا مایکوز است که توسط قارج ها ایجاد می شود هنگامی که پوست با یک قارچ مضر در تماس باشد عفونت قارچ موجب تحریک و پوسته پوسته شدن ؛ خار ش تورم , تاول و قرمز و ظاهر شدن بثورات پوست می شود این بثورات توسط تماس مستقیم منتقل شده و در صورتی که این بیماری درمان نشود ممکن است فرد دچار طاسی شده و موهای خود را از دست بدهد متأسفانه یکی از ویژگی های این بیماری این است که واگیر دار بوده و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود . آرشیدا کلینیک مرکز تخصصی کاشت مو با جدیدترین متد کاشت مو در خدمت شماست . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با :

 • علایم قارچ مو چیست ؟
 • نحوه انتقال قارچ پوست سر
 • انواع قارچ های موی سر
 • تشخیص و درمان قارچ پوست سر
 • درمان خانگی قارچ پوست سر

مرکز کاشت مو در  ونک

علت قارچ مو

علایم قارچ مو چیست ؟

 • ایجاد جوش های سفید و چرکی
 • موی شکننده
 • درد در ناحیه پوست سر
 • کف سر پوسته پوسته شود .
 • برخی قسمت های کف سر نرم و سفید
 • تکه تکه شذن پوست سر

نحوه انتقال قارچ پوست سر

انتقال قارچ مو سر می تواند به یکی از این سه روش به دیگر انتقال یابد از جمله ؛ انتقال انسان به انسان و تماس پوستی مستقیم با فرد مبتلا به این بیماری ؛ روش دیگر انتقال آن از طریق اشیاء به انسان است مثلا اینکه اشیاعی مانند ملحفه , روتختی , روبالشی و… توسط فرد آلوده لمس شده باشد و روش سوم نیز این است که تماس با حیواناتی مانند سگ و گربه ناقل عفونت این بیماری بوده به دیگران به ویژه کودکان منتقل می کند .

انواع قارچ های موی سر

قارچ درون ساختمان های موی سر :

یکی از رایج ترین قارچ مو سر , ثارچ درون ساختمان مو می باشد این نوع به مرور زمان رشد کرده و تمام ساختار سر را در برمیگیرد .

مرکز جراحی لیفت لب در تهران

تجمع قارچ :

افراد مبتلا به این نوع قارچ ممکن است که تمام پوست سر آنها درگیر شود علایم این نوع این است که قارچ در کف سر , اطراف ساقه مو و سطح مو و بین بافت ها تجمع پیدا می کند به محض مشاهده علایم فورا به پزشک مراجعه کنید .

قارچ های شدید و خفیف :

در قارچ شدید می توانید آن را به صورت رشته هایی در میان موها مشاهده نمایید اغلب کسانی که به قارچ شدید مبتلا می شوند در صورت عدم اهمیت به آن دچار کچلی می گردند نوع دیگر قارچ پوست سر قارچ خفیف بوده که اغلب افراد به آن دچار می شوند از جمله مهم ترین علایم این نوع ریزش مو بوده از طرفی نیز نقاط سیاهی روی پوست سر ایجاد می شوند و پوست سر مانند مرغ پر کنده می شود .

قارچ فاوس :

در این نوع قارچ مو زخم های زیادی روی پوست سر ایجاد می شود البته این بیماری در کشور ما بسیار کم است قارچ فاوس به دلیل عدم رعایت بهداشت به وجود می آید و کشورهایی که بهداشت سطحی را رعایت نمی کنند رایج است .

قیمت کاشت هر تار ابرو

عفونت اند وتریکس :

در این بیماری بیشتر قسمت های شاخه و ساقه مو از بین  رفته و پوست سر آسیب می بیند و برای درمان آن باید به پزشک مراجعه نمود .

عفونت اکتوتریکس :

این نوع از قارچ تنها توسط دستگاه هایی که اشعه ماوراء البنفش دارند نشان داده می شود در این نوع ساقه با این قارچ به طور کلی پوشش داده می شود .

تشخیص و درمان قارچ پوست سر

برای تشخیص پزشک نمونه ای از مو یا قسمتی از پوست سر را که به این بیماری مبتلا شده به آزمایشگاه می فرستد نمونه ها در زیر میکروسکوپ قرار داده و کشت می شوند . برای درمان این بیماری می توان از داروهای ضد قارچ خوراکی مانند گریزئوفولین برای دوره 8 تا 12 هفته استفاده نمود داروی دیگر تربینافین بوده که به 4 هفته درمان نیاز دارد از داروهای ضد قارچ دیگر مانند ایتراکونازول و فلوکونازول می توان استفاده نمود همچنین استفاده از شامپو و کرم های ضد قارچ نیز مؤثر هستند این شامپوها را دوبار در هفته و تا چند هفته باید استفاده نمود به علاوه اینکه داروهایی با دوز قوی تر مانند آمفوتریسین , آنیدولافونگین و فلوسیتوزین تجویز شده توسط پزشک عملکرد سریعی دارد .

درمان خانگی قارچ پوست سر

برخی راه های درمان خانگی قارچ پوست سر شامل استفاده از سیر له شده همراه با روغن نارگیل و قرار دادن روی محل عفونت , استفاده از ترکیب سرکه سیب با آب و قرار دادن توسط پنبه روی محل عفونت و نیز ترکیب شاه تره آسیاب شده با جوش شیرین و سد به نسبت مساوی و ترکیب با ماست و قرار دادن روی محل عفونت می باشد

جراحی غبغب در تهران
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *