زیبایی و سلامت

علت اختلال کندن مو و ابرو چیست ؟

علت اختلال کندن مو و ابرو

علت اختلال کندن مو و ابرو

علت ریزش مو و ابرو بسیار متعدد است از جمله بیماری های پوستی , سوانح و یا سوختگی , مصرف داروهای خاص , اختلال موکنی و…. همانطور که گفته شد یکی از علت های ریزش مو ابرو اختلال موکنی است ؛ شاید تا به حال در اطراف خود فردی را دیده باشید که هنگام استرس و اضطراب شروع به کندن , موی سر , ابرو , مژه و یا ریش خود می کند , موکنی برای افراد مبتلا به این اختلال راهی برای خلاص شدن از فشار های روانی است این اختلال ممکن است در همه سنین رخ داده و اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد اما مهم ترین علت اختلال کندن مو و ابرو چیست ؟ آرشیدا کلینیک مرکز تخصصی کاشت ابرو با بهترین متد روز کاشت ابروی طبیعی در خدمت شماست . برای دریافت مشاوره و نوبت با ما تماس  بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

 • تریکوتیلومانیا چیست ؟
 • علت اختلال کندن مو و ابرو چیست ؟
 • علایم وسواس موکنی
 • علت اختلال موکنی در کودکان
 • عوارض اختلال موکنی چیست ؟

کاشت ابرو طبیعی به روش FUE

علت اختلال کندن مو و ابرو

ترکوتیلومانیا چیست ؟

تریکوتیلومانیا یا همان اختلال کندن مو  نوعی اختلال روان شناختنی بوده که فرد هنگامی که تحت فشار قرار گرفته و فرد در معرض استرس و اضطراب زیاد است اقدام به کندن موی سر , ابرو , مژه و یا ریش می کند این عمل وسواسی غیر قابل کنترل بوده و موجب تاسی بخش های مختلف سر , ابرو , مژه یا ریش می شود .

علت اختلال کندن مو و ابرو چیست ؟

علت اختلال کندن مو و ابرو به طور دقیق مشخص نیست اما با این حال برای این اختلال دلایل مختلفی در نظر گرفته شده از جمله ؛

استرس و یا فشار روانی زیاد :

از جمله علت اختلال کندن مو و ابرو استرس و فشارهای روانی زیاد و مداوم بوده که باعث می شود این حالت در فرد تشدید شود .

افسردگی و اختلال وسواسی اجباری :

گاهی اختلالات روانشناختی مانند افسردگی و اختلال وسواسی اجباری هم می توانند زمینه ای برای ایجاد این بیماری باشند .

بهترین روش کاشت مو چیست  ؟

سن و جنسیت :

گاهی ممکن است علت اختلال کندن مو و ابرو در سنی خاص  شروع شود و اگر به موقع درمان نشود تا پایان عمر فرد این اختلال با وی خواهد ماند و از بین نخواهد رفت اغلب بروز این بیماری در بین کودکان در سن 10 تا 13 سالگی بروز می کند .همچنین شیوع این بیماری در خانم ها چندین برابر بیشتر از آقایان است .

سابقه خانوادگی :

از دیگر علل تریکوتیلومانیا می تواند سابقه خانوادگی باشد یعنی نزدیکان فرد و افراد درجه یک خانواده به این اختلال مبتلا بوده و مشاهده این اختلال بر وی تأثیر گذاشته است .

علایم وسواس موکنی

 • ریزش موی زیاد
 • جویدن و بلع موهای کنده شده
 • کندن مو , ابرو , مژه و یا ریش
 • نیاز به تنها بودن برای کندن مو
 • بازی با موی کنده شده
 • احساس آرامش پس از کندن مو
 • برخی از آنها علاوه بر موی بدن خود موی افراد ,حیوانات خانگی مانند سگ , گربه و.. را می کنند .

علت اختلال موکنی در کودکان

متخصصان معتقد هستند که تریکوتیلومانیا در کودکان شکلی از اختلال وسواسی فکری  – عملی می باشد مانند جویدن ناخن کندن مو به کودک آرامش می دهد علت این بیماری در کودکان به طور کامل مشخص نیست اما عوامل تشدید کننده آن با استرس مرتبط است .

مرکز کاشت مو در تهران

عوارض اختلال موکنی چیست ؟

برای برخی افرادتریکوتیلومانیا یک مشکل خفیف است اما برای بسیاری خجالت کندن مو موجب انزوا و پریشانی عاطفی شده و فرد را در معرض خطر ابتلا به اختلال روانپزشکی مشابه از قبیل اختلال خلقی یا اضطرابی قرار میدهد ؛ کندن موی سر , ابرو و مژه می تواند موجب تنش زیاد و تیرگی روابط با اعضای خانواده یا حتی دوستان شود عوارض اختلال موکنی شامل خارش , صدمه دیدن بافت , عفونت , آسیب حرکتی مکرر به مفاصل و عضلات می شود افرادی که موی خود را کنده یا قسمتی از آن را می خورند دچار ناراحتی گوارشی شده که منجر به انسداد دستگاه گوارش می گردد حتی ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند .

کاشت ابرو طبیعی در دروس
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *