زیبایی و سلامت

درمان خانگی آکنه و اسکار

درمان خانگی آکنه و اسکار

درمان خانگی آکنه و اسکار(جای زخم)

نحوه از بین بردن جای زخم ،در خانه این امکان وجود دارد که به بهبود زخم ها بپردازید.  اگر می‌خواهید جای زخم‌ها را به‌طور طبیعی بدون جراحی ترمیم کنید،  در ادامه با ما همرا ه باشید تا به درمان خانگی آکنه و اسکار(جای زخم) و علل و تشخیص اسکار و درمان طبیعی و خانگی و پزشکی را ارائه دهیم. این درمان‌های ارزان‌قیمت که می‌توانید در خانه خود انجام دهید از جمله درمان های طبیعی :روغن سیاه دانه، که ممکن است به یکنواخت شدن رنگدانه های پوست کمک کند. روغن گل رز، که به کاهش تغییر رنگ در اسکارهای بعد از جراحی کمک کرده است. عسل، که ممکن است به بهبود زخم و کاهش زخم های آینده کمک کند. آلوئه ورا که با عسل مانوکا ترکیب می‌شود، ممکن است باعث بهبود زخم‌های شود.استفاده منظم از جوش شیرین به خلاص شدن از شر منافذ مسدود شده پوست و لکه های پوستی کمک می کند. این ماده به دلیل ماهیت قلیایی خود به بازگرداندن pH تعادل پوست کمک می کند و به مبارزه با جای زخم و جای جوش کمک می کند. آب و جوش شیرین را در یک کاسه کوچک بریزید. خوب مخلوط کنید و روی جای زخم خود بمالید. آرشیدا کلینیک مرکز تخصصی کاشت ابرو ، کاشت مو ، بلفارو پلاستی ، لیفت صورت و... سایر  جراحی های زیبایی در خدمت شماست . برای مشاوره و نوبت دهی با ما تماس بگیرید

مرکز کاشت ابرو طبیعی در تهران

درمان خانگی اسکار و آکنه

درمان‌های طبیعی و خانگی برای کمک به از بین بردن جای زخم

  • آلوئه ورا: می توانید لایه پوست سبز تیره برگ آلوئه را عقب بکشید یا یک ژل موضعی خریداری کنید. ژل شفاف را به آرامی دو بار در روز با حرکات نرم و دایره ای روی جای زخم ها بمالید. بعد از حدود 30 دقیقه ژل را با آب خنک بشویید. این تمرین را یک بار در صبح و یک بار عصر برای بهبود جای زخم تکرار کنید.
  • ویتامین E: یک کپسول ویتامین E را روی جای زخم بریزید و چند دقیقه ماساژ دهید. روغن را بشویید و این کار را چند بار در روز تکرار کنید.
  • سرکه سیب: با ترکیب چند قاشق غذاخوری آب مقطر با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، محلولی درست کنید. یک توپ پنبه ای را در محلول آغشته کنید و آن را روی جای زخم خود قرار دهید. روی توپ پنبه ای را با یک نوار چسب یا نوار پزشکی بپوشانید تا از حرکت آن جلوگیری کنید. پس از چند دقیقه محلول را بشویید و حتماً مرطوب کنید تا پوست دوباره پر شود.
  • اسانس اسطوخودوس: سه قطره اسانس اسطوخودوس را در حدود سه قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر بریزید. این مخلوط را به مدت پنج دقیقه روی جای زخم ماساژ دهید. روغن را سی دقیقه بگذارید و آبکشی کنید.
  • عسل: عسل را روی جای زخم بمالید و یک شب با چسب بپوشانید. صبح جای زخم را بشویید و هر شب تکرار کنید.
  • روغن نارگیل: روغن نارگیل را کمی گرم کنید تا ذوب شود. جای زخم را با روغن به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید و آبکشی کنید.
 
  • لیمو/آب لیمو: آب لیمو یا لیموترش را با یک پارچه روی جای زخم قرار دهید. قبل از اینکه آن را بشویید، بگذارید چند دقیقه روی پوست بماند. کیفیت اسیدی آب میوه به حذف سلول های مرده پوست در امتداد جای زخم کمک می کند و می تواند قرمزی یا ظاهر جای زخم را کاهش دهد.
  • آب آشامیدنی: در حالی که این یک کرم موضعی نیست، نوشیدن مقدار زیادی آب به پوست هیدراته و سالم کمک می کند. مطمئن شوید که هر روز مقدار زیادی آب می نوشید تا به این درمان های خانگی در بهبود زخم های شما کمک کند. به حداقل رساندن ظاهر اسکار هنگام استفاده از این داروهای طبیعی برای از بین بردن جای زخم، مهم است که به یاد داشته باشید که تضمینی برای پاک کردن کامل جای زخم وجود ندارد. درمان های طبیعی ذکر شده برای برخی کارآمد است، اما شما باید این اقدامات را ادامه دهید و مرتباً تکرار کنید.
هزینه عمل بلفارو پلاستی

بررسی اجمالی رفتار جای زخم

اثری است که پس از بهبود زخم یا جراحت روی پوست باقی می ماند. جای زخم بخشی طبیعی از روند بهبودی است. اکثر آنها محو می شوند، اگرچه هرگز به طور کامل ناپدید نمی شوند. انواع اسکار اسکار می تواند یک خط ریز یا یک سوراخ حفره دار روی پوست یا رشد بیش از حد غیر طبیعی بافت باشد. اسکارهای ریز معمولی یک زخم جزئی مانند بریدگی معمولاً بهبود می یابد و یک خط برجسته باقی می ماند که به مرور زمان محو و صاف می شود. این روند می تواند تا 2 سال طول بکشد.

 اثرات عاطفی جای زخم

جای زخم می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی روی شما تأثیر بگذارد. جای زخم، به خصوص اگر روی صورت شما باشد، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اگر احساس کنید به شما خیره شده اند، وضعیت می تواند بدتر شود. اگر به دلیل ظاهرتان از ملاقات با افراد اجتناب کنید، به راحتی از نظر اجتماعی منزوی می شوید. این می تواند منجر به افسردگی شود. اگر احساس می‌کنید زخم‌هایتان شما را افسرده می‌کند، یا اگر بر فعالیت‌های روزانه‌تان تأثیر می‌گذارد، به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کنید

 نحوه تشکیل اسکار

به طور معمول جای زخم بخشی از روند طبیعی بهبودی بدن پس از آسیب دیدن بافت است. هنگامی که پوست زخمی می شود، بافت ها شکسته می شوند که باعث می شود پروتئینی به نام کلاژن آزاد شود. کلاژن در جایی که بافت آسیب دیده است ساخته می شود و به بهبود و تقویت زخم کمک می کند. کلاژن جدید برای چندین ماه به شکل‌گیری ادامه می‌دهد و جریان خون افزایش می‌یابد و باعث می‌شود جای زخم برجسته و توده‌ای شود. با گذشت زمان، مقداری کلاژن در محل زخم تجزیه می شود و خون رسانی کاهش می یابد. جای زخم به تدریج صاف و نرم تر می شود.

اگرچه اسکارها دائمی هستند، اما می توانند در طی یک دوره 2 ساله محو شوند. بعید است بعد از این مدت دیگر محو شوند. علائم کشش ترک‌های پوستی رگه‌ها یا خطوط باریکی هستند که با پارگی لایه عمیق‌تر پوست (درم) روی سطح پوست ظاهر می‌شوند. آنها اغلب به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا بلوغ یا در نتیجه بدنسازی یا درمان جایگزینی هورمون ایجاد می شوند.

از بین بردن جای زخم های قدیمی

 اگر می خواهید از شر یک اسکار قدیمی خلاص شوید، باید بدانید که جای زخم چیست و چه نوع زخمی را می خواهید از بین ببرید. اسکار چگونه ایجاد می شود؟ اسکار به عنوان بخشی از روند طبیعی بهبودی پس از آسیب ایجاد می شود. هنگامی که درم – لایه دوم پوست – آسیب می بیند، بدن شما فیبرهای کلاژن را برای ترمیم آسیب تشکیل می دهد و در نتیجه یک اسکار ایجاد می شود. در بیشتر موارد، هرچه زخم سریع‌تر بهبود یابد، کلاژن کمتری رسوب می‌کند و اسکار کمتر قابل مشاهده است. به طور معمول، شدت اسکار بر اساس شدت آسیب یا آسیب است. آنها در قسمت های مختلف بدن و بر اساس سن فرد آسیب دیده متفاوت تشکیل می شوند.
 

4 درمان پزشکی از بین بردن جای زخم

هیچ روش شناخته شده ای برای ناپدید شدن کامل جای زخم وجود ندارد، اما بسیاری از آنها به مرور زمان خود به خود سبک تر می شوند. همچنین برخی از درمان های پزشکی و گزینه های بدون نسخه (OTC) وجود دارد که می تواند به کاهش ظاهر اسکار کمک کند.
 
1.ژل یا ورق سیلیکونی
ژل ها و ورقه های سیلیکونی را می توان برای بهبود پوست استفاده کرد، نه برای زخم های باز. آنها ژل ها یا ورقه هایی به سبک نرم و انعطاف پذیر هستند که مانند یک پانسمان خود چسبنده اعمال می شوند. آنها برای کمک به نرم شدن پوست و صاف کردن جای زخم طراحی شده اند. هر روز پوشیده می شوند و تا 3 ماه قابل شستشو و استفاده مجدد هستند. شما نیازی به نسخه ندارید – آنها را می توان بدون نسخه در فروشگاه محلی خود خریداری کرد.
 
2.استروئیدها
تزریق کورتیکواستروئید می تواند در درمان انواع خاصی از اسکارها مانند اسکارهای ضخیم یا کلوئید موثر باشد. آنها مستقیماً به بافت اسکار تزریق می شوند تا به کاهش خارش، قرمزی و احساس سوزشی که ممکن است این اسکارها ایجاد کنند، کمک کنند. آنها بر روی انواع دیگر اسکارها استفاده نمی شوند زیرا اگر مستقیماً به یک اسکار صاف تزریق شوند می توانند باعث فرورفتگی دائمی شوند. تزریق ها تورم را کاهش می دهند و جای زخم را صاف می کنند. این تزریق ها معمولاً در موارد متعدد در طی چند ماه انجام می شود. می‌توانید از پزشک بپرسید که آیا این چیزی است که او می‌تواند به شما پیشنهاد دهد.
 
3.لیزر درمانی
 
 
 اگر می خواهید ظاهر اسکار خود را به حداقل برسانید، مراجعه به جراح پلاستیک مجرب میتوانند  انواع رایج جای زخم  را ترمیم کنند.بافت اسکار بخشی طبیعی از روند بهبودی است که هنگام آسیب دیدگی یا انجام برخی از انواع جراحی ها انجام می شود. با این حال، فیبر بیشتری نسبت به پوست معمولی شما دارد، که می تواند آن را بسیار قابل مشاهده کند. 
 
 

  رایج‌ترین انواع اسکار

اسکار کلوئید: این اسکارها از فرآیندهای ترمیم نفوذی ایجاد می‌شوند و می‌توانند فراتر از محل آسیب گسترش پیدا کنند. بسته به اندازه اسکار و محل آن، این نوع می تواند حرکت را ممنوع کرده و پس از تحریک شدید پوست ظاهر شود.
اسکارهای انقباضی: این نوع اسکار اغلب پس از سوختگی یا ضربه شدید ایجاد می شود و می تواند باعث سفت شدن پوست شود. مانند سایر اشکال اسکار، اسکارهای انقباضی بسته به محل خود می توانند حرکت را ممنوع کنند. اسکار هایپرتروفیک: این اسکارها شبیه اسکارهای کلوئیدی هستند. آنها در محل آسیب می مانند و می توانند از سطح پوست بلند شوند و باعث ناراحتی شوند.
اسکارهای آکنه: این نوع اسکار رایج می تواند از آکنه شدیدی که در هر سنی خود را نشان می دهد ایجاد شود. حتی با درمان موثر آکنه، اسکارهای آکنه می توانند تا آخر عمر به شکل حفره ها یا منافذ عمیق روی پوست باقی بمانند. اسکارهای آتروفیک: این اسکارها ظاهری گودال مانند در پوست هستند. اسکارهای آتروفیک زمانی ایجاد می شوند که چربی یا لایه های بافتی از بین بروند.
علائم کشش: علائم کشیدگی زمانی ایجاد می شوند که پوست خیلی سریع کشیده می شود. این یک شکل رایج از جای زخم برای زنانی است که در دوران بارداری هستند. در حالی که تشخیص و پیش‌بینی جای زخم‌ها دشوار است،
 
 
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *